Zwiń menu

JAKIE SĄ RODZAJE ZAKŁÓCEŃ I ODKŁÓCEŃ STANU RÓWNOWAGI FUNKCJONALNEJ CZŁOWIEKA? (18 sierpnia 2017 r.)

W wielu wpisach zamieszczonych na tej stronie pisałam o równowadze funkcjonalnej i jej zakłóceniach.
Bardzo krótko przypomnę, że:

  • prof. Marian Mazur określił równowagę funkcjonalną systemu autonomicznego, nazywaną homeostazą, jako stan, w którym wielkości fizyczne w tym systemie mają najkorzystniejsze wartości, tzn. najbardziej odległe od wartości zbyt małych i zbyt dużych, to jest takich, które mogą spowodować zniszczenie systemu;

  • system autonomiczny steruje się w INTERESIE WŁASNYM dzięki funkcjonowaniu HOMEOSTATU, będącego regulatorem, który przeciwdziała zakłóceniom jego równowagi funkcjonalnej, wzmacnia oddziaływania korzystne dla systemu autonomicznego/człowieka, a osłabia oddziaływania niekorzystne dla niego;

  • homeostat jest podsystemem regulacyjnym systemu autonomicznego, który oddziałuje na zasadzie sprzężenia zwrotnego na korelator i akumulator. Na jego funkcjonowanie ma więc wpływ stan korelatora i akumulatora;

  • warunkiem skutecznego działania homeostatu jest to, by w korelatorze na bieżąco były aktualizowane rejestraty informacji o stanie otoczenia oraz by akumulator był w stanie bezustannej gotowości, tzn. by dysponował potrzebną ilością energii, aby człowiek w każdej chwili mógł podejmować działania.

Jeśli równowaga funkcjonalna jest zakłócona, to można do niej powracać „dochodzić” – może następować jej odkłócenie.
Jeśli istnieje stan równowagi funkcjonalnej, to można od niego „odchodzić” – to może on zostać zaburzony/zakłócony.
Zakłócenia, jak i odkłócenia mogą być INFORMACYJNE i ENERGETYCZNE.

ZAKŁÓCENIE równowagi funkcjonalnej może być:

  • informacyjne (AWERSJA);

  • energetyczne (PRZECIĄŻENIE).

ODKŁÓCENIE równowagi funkcjonalnej może być:

  • informacyjne (ATRAKCJA);

  • energetyczne (ODCIĄŻENIE).

Tak więc w systemie autonomicznym może być:

  • zakłócona równowaga funkcjonalna informacyjna;

  • zakłócona równowaga funkcjonalna energetyczna;

  • odkłócona równowaga funkcjonalna informacyjna;

  • odkłócona równowaga funkcjonalna energetyczna.

Wcześniej o tym nie pisałam, ale równocześnie z procesem zakłócenia równowagi funkcjonalnej w obszarze energetycznym może zachodzić proces odkłócenia równowagi funkcjonalnej w obszarze informacyjnym. Może też procesowi odkłócenia równowagi funkcjonalnej w obszarze energetycznym towarzyszyć proces zakłócenia równowagi funkcjonalnej w obszarze informacyjnym. 

Zakłócenie energetyczne u człowieka może spowodować: nie przyjmowanie przez dłuższy czas jedzenia, przemęczenie zbyt dużym wysiłkiem fizycznym, choroba, w trakcie której człowiek czuje się słaby (bo część energii jest zużywa na walkę z chorobą, i do dyspozycji pozostaje mu niewiele).

Co można zrobić, by zmniejszyć zakłócenie równowagi funkcjonalnej energetyczne? – można m.in. odpocząć, wyspać się, skonsumować posiłek.

Co można zrobić, by zmniejszyć zakłócenie równowagi funkcjonalnej informacyjnej? – można m.in. odwrócić uwagę człowieka od spraw przykrych, przekierować jego myśli na sprawy przyjemne.

W rzeczywistości mogą mieć miejsce sytuacje, w których do człowieka dociera jedna albo więcej informacji, które zakłócają mu równowagę funkcjonalną i równocześnie dociera inna albo inne informacje, które przywracają mu równowagę funkcjonalną.

Przyjmując ZAŁOŻENIE, że zakłócanie, a także odkłócanie równowagi funkcjonalnej następuje pod wpływem jednego czynnika, zarówno w obszarze informacyjnym, jak i energetycznym (np. tylko jedna informacja odebrana przez receptory z otoczenia i przekazana do korelatora, zakłóca równowagę funkcjonalną człowieka, albo, że tylko jedna informacja odebrana przez receptory z otoczenia i przekazana do korelatora odkłóca ją, mogą mieć miejsce następujące przypadki:

  1. Zakłócona równowaga funkcjonalna informacyjna oraz zakłócona równowaga funkcjonalna energetyczna.

  2. Odkłócona równowaga funkcjonalna informacyjna oraz odkłócona równowaga funkcjonalna energetyczna.

  3. Zakłócona równowaga funkcjonalna informacyjna oraz odkłócona równowaga funkcjonalna energetyczna.

  4. Odkłócona równowaga funkcjonalna informacyjna oraz zakłócona równowaga funkcjonalna energetyczna.

Człowiekowi, który znalazł się w sytuacji pierwszej trudno jest powrócić do stanu równowagi funkcjonalnej, wymaga to od niego dużego wysiłku i długiego czasu.
Dla człowieka sytuacja druga jest najbardziej komfortowa, odczuwa, zadowolenie i „przypływ” sił.
Sytuacja trzecia i czwarta to przypadki pośrednie, w których odczucia człowieka zależą od tego, czy przeważa odkłócenie, czy zakłócenie.

Na temat równowagi funkcjonalnej pisałam w następujących wpisach zamieszczonych na tej stronie:

  • JAK MOŻNA ANALIZOWAĆ DOBRO i ZŁO Z PUNKTU WIDZENIA INTERESU WŁASNEGO CZŁOWIEKA?” – interpretacja cybernetyczna (15 stycznia 2016 r.).

  • JAK MOŻNA ANALIZOWAĆ DOBRO i ZŁO Z PUNKTU WIDZENIA INTERESU WŁASNEGO CZŁOWIEKA?” – interpretacja cybernetyczna (15 stycznia 2016 r.).

  • OD CZEGO ZALEŻY SKUTECZNOŚĆ MECHANIZMU HOMEOSTATYCZNEGO CZŁOWIEKA?” (18 grudzień 2015 r.).

  • JAKIE MOGĄ BYĆ SKUTKI ZABURZENIA RÓWNOWAGI FUNKCJONALNEJ CZŁOWIEKA?” (11 grudzień 2015 r.).

  • JAK DZIAŁA HOMEOSTAT – PODSYSTEM SYSTEMU AUTONOMICZNEGO?” (4 grudzień 2015 r.).

Pierwszy wpis znajduje się na stronie www.jolantawilsz.pl w linku „Treści zamieszczone na fanpage” pod numerem 104, wpis drugi ma numer 100, wpis kolejny ma numer 99 i wpis ostatni ma numer 98.

Zbiór wszystkich publikacji dostępny na stronie: http://www.jolantawilsz.pl/tresci-zamieszczone-na-fanpage