Zwiń menu

JAKIE SĄ POGLĄDY PROFESORA MARIANA MAZURA NA TEMAT EDUKACJI W KONTEKŚCIE TEORII SYSTEMÓW AUTONOMICZNYCH? (25 listopada 2016)

Zapraszam Państwa do przeczytania mojego artykułu pt.:
„POGLĄDY PROFESORA MARIANA MAZURA NA TEMAT EDUKACJI W KONTEKŚCIE TEORII SYSTEMÓW AUTONOMICZNYCH”, który jest zamieszczony na stronie http://www.jolantawilsz.pl/publikacje-do-pobrania w linku: „Publikacje do pobrania” numer 37.

Artykuł ten polecam WSZYSTKIM, nie tylko nauczycielom, nie tylko uczniom, nie tylko ich rodzicom, nie tylko władzom oświatowym, dlatego, że uczestnictwo w procesie całożyciowej edukacji jest warunkiem szczęśliwego życia KAŻDEGO człowieka.

Pisałam wielokrotnie i uzasadniałam, że człowiek stanowi przypadek szczególny systemu autonomicznego i w związku z tym, że wszystkie zależności opracowane w teorii tego systemu odnoszą się do człowieka, można powiedzieć: JAKIE SĄ TEGO IMPLIKACJE DLA EDUKACJI.

W artykule tym wiele razy zacytowałam M. Mazura. Jego wszystkie wypowiedzi ujmują SEDNO NONSENSÓW, którymi „szczyci się” system edukacji.
Zacytuję tu tylko jedną z jego wypowiedź na temat systemu szkolnego:
„Instytucją umożliwiającą człowiekowi najdokładniejsze poznanie siebie samego powinna być szkoła. Niestety, szkoła nie tylko tego zadania nie spełnia, lecz przeciwnie, wszystko jest w niej skierowane na uniemożliwianie osiągnięcia takiego celu. Przecież ideałem szkoły jest uniformizacja: wszyscy uczniowie mają nabyć jednakowych wiadomości z każdego przedmiotu bez względu na zdolności i zamiłowania, wszyscy mają zachowywać się jednakowo, być jednakowo pilni, pracowici, posłuszni, jednakowi jak sztachety w parkowym ogrodzeniu. Życie zacznie się dla nich dopiero po ukończeniu szkoły – wejdą do niego zasobni w mnóstwo zbędnych informacji, a przy tym straszliwie bezradni, gdyż nie nauczono ich poznawania siebie i decydowania o sobie. I takim to ludziom przyjdzie zaraz na progu tego życia podejmować dwie najważniejsze decyzje osobiste: o wyborze zawodu i o wyborze partnera do małżeństwa”.

Artykuł zakończyłam następująco: „Formułowanie własnych poglądów jest przejawem kreatywności człowieka, która nie jest „uruchamiana” w procesie przyswajania wiadomości. Kreatywność niezbędna jest u pracowników firm chcących osiągnąć sukces na współczesnym globalnym rynku pracy. Umiejętność tworzenia poglądów, jest potrzebna pracownikom również ze względu na konieczność podejmowania przez nich samodzielnych decyzji, których podstawą jest własne zdanie w danej sprawie. Już chociażby z tych powodów należy zreformować system edukacji tak, by jego uczestnicy zostali wyposażeni w umiejętność podejmowania samodzielnych, kreatywnych decyzji, niezbędnych w pracy zawodowej”.

Zbiór wszystkich publikacji dostępny na stronie: http://www.jolantawilsz.pl/tresci-zamieszczone-na-fanpage